Změna stravy u psa

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Co dělat, když má pes řídkou stolici? Může pomoci změna stravy? Může pomoci i homeopatie? Vybíráme z dotazů našich čtenářů… 

Dotaz:

Před 3 měsíci jsme si koupili 9 měsíčního papillona Felixe. Kromě něho chováme ještě jednoho, kterému je 6 let. Oběma dáváme granule Royal Canine. „Starému“ papillonovi přidáváme do jídla ještě tvrdý sýr, maso z polévky, občas konzervu. Náš nový Felix má však po požití čehokoli jiného – vč. dentální tyčinky, hračky na kousání, trávy, vody při koupání v čece… velmi řídkou stolici a je nafouknutý. Je to velmi hubený pes, ale velmi aktivní. Veterinář nám nabídl granule speciálně pro poruchy trávení. Po měsíci jsme přešli zpět na granule normální, ale po nich je jeho stolice opět řídká. Pomohla by mu homeopatie?

Odpověď veterinární lékařky, MVDr. Lady Paulů, odbornice v homeopatii, která odpovídá našim čtenářům v rámci Veterinární poradny:

"Ano, homeopatika by Vašemu pejskovi určitě pomohla. Zvířata (stejně jako lidé) jsou velmi individuální tvorové. Někteří můžou sníst cokoliv a nic to s nimi neudělá, některé rozhodí i malá změna. Obecně platí, že při změně granulí (i v rámci jedné značky) musíte trávicí trakt přivykat postupně (asi týden). Je možné, že má Váš pejsek alergii na krmivo a že ho budete muset krmit speciální dietou stále. Chce to, abyste se pokusili najít granule, které mu nebudou dělat problémy a u nich zůstat. Obdobné je to i s pamlsky.

Současně si myslím, že by bylo vhodné přidávat mu i nějaká probiotika (většinou postačí i lžička kvalitního bílého jogurtu – ne Activie, Danone, apod., nemá-li pejsek problém s mléčnými výrobky).

Ke zvolení vhodné homeopatické léčby bych však potřebovala znát více informací. Jednak o pejskovi – o jeho chování, povaze, reakcím ve stresu, chování při výcviku, chutě a averze, a přímo o stolici – jaká, jak často, barva, jak se přitom pejsek chová (třeba jak si lehá, jestli vyhledává jednu polohu,..).

Obecně se však při nadýmání osvědčují tyto léky:

  • Nux vomica 9 nebo 15 C - zejména u požitkářského psa, spíš dominantního, který bývá nevrlý. Tento lék posílí i játra. Průjem se může střídat se zácpou.
  • Phosphorus 15 C - lék, který posílí játra. Podává se zejména tehdy, je-li ve stolici přítomna krev. Tento lék je vhodný zejména u přátelského, energického jedince.
  • Lycopodium 15 C - pomáhá při nadýmání. Je-li pejsek strašně hladový, když se hrne k misce, ale je rychle sytý, mívá větší bříško. Může být dominantí, ale s nízkým sebevědomím
  • Argentum nitricum 15 C - lék pro živého jedince, překotný (zejména při práci – povely vykonává překotně) – pejsek může být nervózní (průjem zejména ve stresu).
  • Arsenicum album 15 C - lék vhodný pro hubeného, zimomřivého jedince, lpícího na stereotypech


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
HOT-LINE:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu