Tapír

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Před nějakou dobou jsem napsala článek o kolegyni „Jak skeptická veterinářka homeopatii na milost vzala“. Tato kolegyně zařadila homeopatii do běžné praxe…

 

Ilustrační foto
Zdroj: MUDr. Lada Paulů

Naučila se používat některé základní léky. Arniku a Phosphorus si při vstávání koní z anestezie nemůže vynachválit. Má už „své“ vybrané léky, které používá u flegmón a u neurologických pacientů. Každý přitahujeme nějaký typ pacientů. Mě „to“ v poslední době všechno kašle, jí „chodí“ pacienti s problémy se zády… Ze začátku mi volala o radu, teď už volá jen, když se jedná o složitější případ a chtěla by pacientovi homeopatií léčbu ulehčit. Pracuje systematicky, terapii nasazuje (v rámci možností) na základě diagnózy a homeopatika bere jako „běžné“ léčivo, které dává, má–li pro něj indikaci. A tak by to mělo v praxi fungovat.

Shodou okolností se z ní stala veterinární lékařka pro zoologickou zahradu. ZOO zvířata se na škole prakticky nevyučují, navíc máte širokou škálu pacientů, přepočítávat dávky léčiv bývá problém. Tyto problémy vám homeopatie úplně odbourá. A tak jednoho dne zavolala, aby se pochlubila s léčbou tapíra.

Tapír je ve stresujícím prostředí (bydlí vedle kapybar) a čas od času má „záchvaty“, při kterých projde zábranou, klacky.. Prostě vším, co mu stojí v cestě. A právě při těchto útěcích si rozdrásal nohy do krve a kůže se mu zanítila (tento stav už trval nějakou dobu, léčeno nám neznámými mastmi, bez efektu).

Dostal Arniku 30 CH a Belladonnu 9 CH 2–3× 5 granulí denně. Během deseti dnů se nožky vyhojily. Momentálně dostává Aconitum, abychom odbourali panické útěky. Pomalu se uklidňuje, ale léčbu bude potřeba podle vývoje situace ještě doplnit.

Proč Arniku?

  • v anamnéze bylo jasné trauma, ale zejména pro její účinek na zastavení kapilárního krvácení.

Belladonnu

  • dostal, protože vykazoval typický obraz léku – zarudnutí, bolestivost, otok a temperaci.

Pro Aconitum

  • jsou typické panické reakce, při kterých zvíře myslí jen na jedno – útěk. Většinou tomuto stavu předchází nějaká „šoková“ událost (v tomto přpadě se nepodařilo najít příčinu).


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
HOT-LINE:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu