Kopytní absces
(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)
Kopytní absces (septická pododermatitida) je jedna z nejčastějších příčin kulhání koní. V místě kopytní škáry se z nějakého důvodu (otlak, rozšířená škára jako následek schvácení kopyt, zinfikovaný kopytní hematom,..) udělá dutina naplněná hnisem. Jedná se o velmi bolestivý proces.
Typické je, že kůň několik dní (ve výjimečných případech i týdnů) pokulhává, poté následuje telefon: "Paní doktorko, máme asi zlomenou nohu. Kůň chodí po třech!“. Toto výrazné zhoršení předchází provalení abscesu nad korunkou (přirovnala bych to k akné – několik dní o něm člověk ví, rýpat do něj nemá cenu, protože ještě není „zralý“ a před vyhnisáním to hrozně bolí).
V ideálním případě veterinární lékař nebo kovář absces lokalizuje, otevře chodidlo kopytním nožem a absces vyřízne. Po otevření se koníkovi rapidně uleví. V dalších dnech se rána ošetřuje ředěnou betadinou nebo chlumského roztokem (možností je více, každý lékař má svoji oblíbenou desinfekci). Bohužel ne vždy se podaří zinfikovaný prostor najít (může se i stát, že máte v kopytě díru, aniž by se problém vyřešil). Někdy bolí celá půlka kopyta a to jedno konkrétní místečko nenajdete. Také záleží na temperamentu koně. Jsou agenti, kteří na jakékoliv přiložení (případně jen ukázání) kleští reagují „extrémní bolestivostí“, cukají nohou a pokouší se prchnout pryč.
Nejlepším řešením je vyříznutí. Ne vždy se však podaří absces najít. Někdy dojde ke spontánímu provalení (hnis jde cestou nejmenšího odporu, proto se absces otevírá na korunce). Není to úplně nejvhodnější, protože poškozená rohovina pak musí odrůst (což trvá), případně může dojít k deformitám rohoviny kopyta. Ale jak říkám, někdy to nejde jinak (a lepší čekat, až odroste jedna ranka než mít „rozryté“ kopyto od neúspěšných pokusů o vyříznutí). Pokud se nepodaří absces najít, veterinární lékař vám doporučí na pár dní zapařovací obklady. Ty buď urychlí vyzrání a provalení na korunce nebo napomůžou organizaci abscesu a ten se pak lépe hledá.
Jak na zapařováky?
Kopyto se obváže obvazovou vatou namočenou v ředěné betadině (obdobně poslouží i starý ručník), přichytí se obvazem, na to igelit (super je potravinářská folie), opět obvážeme. Je vhodné chodidlo krýt instalatérskou nebo kobercovou páskou, aby se obvaz hned neprošlapal. Necháme na kopytě cca 12 hod a sundáme. Po 4 hodinách klidu můžeme dělat obvaz nový. Důležité je dávat pozor, aby se obvaz na spěnce moc neutáhl a noha se nezaškrtila. Pokud je okraj kopyta od vlhka rozmáčený, lze ho před dalším obkladem namazat bílou vazelínou. Až se nám objeví smradlavá ranka na korunce, víme, že se hnis provalil. Ranku vyplachujeme ze stříkačky opět ředěnou betadinou nebo roztokem chlumského.
Antibiotika nebo léky na bolest v tomto případě nemají moc velký efekt (záleží samozřejmě na konkrétní situaci a uvážení ošetřujícího lékaře). Je třeba myslet na to, jestli je kůň řádně navakcinovaný proti tetanu.
Obdobně vypadají a řeší se tzv. kopytní hematomy. Nejčastěji po špatném došlápnutí nebo úrazu dojde k prasknutí cévek ve škáře a vylití krve. Jelikož je v kopytu poněkud těsno a navíc nemá právě málo nervových zakončení, velmi to bolí. Kůň chodí v podstatě po nehtech. Představte si, jak bolí „štěnice“, pokud jí ještě z vrchu stlačuje nehet (a to nemluvím třeba o třísce pod nehtem, asi tak nějak se cítí kůň s abscesem). Opět je nejlepší hematom lokalizovat a vyříznout. Dále se o něj starat jako o absces, neboť se nám po otevření ze sterilního prostoru stává infikovaný prostor. Případně se opět přikládají zapařovací obklady – napomůžou vstřebání krve.
HOMEOPATICKÉ TIPY:
Hepar sulfur 9 CH 3–5× denně 5 granulí – urychlí vyhnisání (po provalení přejděte na ředění 30 CH).
Belladonna 9 CH – 3–5× denně 5 granulí – pokud je kopyto rozpálené, pulzují prstní arterie, kůň je přecitlivělý
Pyrogenium 9 CH – léčbu je vhodné doplnit Pyrogeniem (2× denně 5 granulí) – lék je vhodný při hnisavých procesech v těle
Silicea 9 CH – pokud by během pár dní nedošlo ke zlepšení, přidejte Siliceu (2× denně 5 granulí). Silicea je mimo jiné vhodná při chronických hnisáních, vytahuje cizí látky z těla.
U hematomů udělejte kombinaci Arniky 15/30 CH, Phosphorus 15/30 CH, případně s Hamamelis 15 CH. Tyto léky napomůžou vstřebání hematomu a omezení bolestivosti. Pokud je noha extrémně bolestivá (u abscesu i hematomu), můžete koníkovi ulevit Hypericem 15/30 CH 2–3×/den.
Nicméně, než se pustíte do domácího ošetřování, poraďte se s ošetřujícím lékařem (nebo kovářem), nechte si udělat diagnózu. Obdobně jako kopytní absces/hematom může vypadat zlomenina kopytní kosti nebo laminitida (schvácení), což jsou vážné stavy, vyžadující urgentní odborné řešení.