Klíšťata, blechy, paraziti u zvířat... Jak nad nimi zvítězit?!

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Jak si poradit s hubením blech, klíšťat a jiných parazitů u pejsků a koček? A co odčervení? Lze na vnitřní parazity vyzrát i homeopatií?   

Názor veterinární lékařky, MVDr. Lady Paulů, odbornice v homeopatii:

„Co se týče parazitů obecně platí, že čím je zvíře v lepším zdravotním stavu, tím lépe se s parazity vypořádá. To znamená, že už správná konstituční léčba (homeopatický lék "ušitý“ pacientovi – i zvířecímu – na míruodvede pořádný kus práce. I když některé konstituční typy jsou k parazitózám náchylnější (dobře si to lze představit na příkladu mateřské školky, ve které se objevily vši. Některé děti budou zavšivené až hrůza a některé budou mít pár vešek).

Mezi náchylné typy patří Sulfur – většinou žíznivá, teplá zvířata, mívají dost často problémy s kůží, které se zhoršují koupelemi. Dále mívají překrvené tělní otvory, které svědí – dost často sáňkují. Jejich symptomy se v teple zhoršují. Většinou jsou dobrosrdeční, přátelští a inteligentní, ale tzv. „sví“. Zdají se línější, ale spíš je to dáno tím, že mají svou hlavu. Typickým příkladem je typický beagl:-). Bývaji neupravení, protože o sebe nepečují. A chytnou v podstatě každou blechu v okolí:-)

V případě zablešení je třeba myslet na to, že nestačí zvíře odblešit, ale i ošetřit prostředí. Vajíčka blech nezůstávají v srsti ani na kůži, ale vypadávají do prostředí a čekají na vhodného hostitele. Jsou schopny čekat i půl roku. Takže ošetřit zvíře, vysát, vyprat všechna místa, kde se vyskytuje. Boj proti blechám může být náročný a zdlouhavý, zejména pokud mazlík chodí ven a může se kdykoliv nakazit od sousedovic zvířat. V podstatě jde o to, co nejvíc to jde, narušit bleší vývojový cyklus. Jedno ošetření prostředí zpravidla nestačí.

S likvidací blech a klíšťat homeopatiky nemám přímou zkušenost, ale můžete zkusit Ledum palustre 15 CH 1× týdně (dle situace lze podávat 5 granulí 1× denně). Osvědčuje se zejména při odpuzování komárů a jelikož je to hlavní lék bodných poranění, tak pomáhá i hojit štípnutí, ke kterým případně dojde. Má do určité míry odpuzující účinek i na klíšťata a myslím, že by pomohl i proti blechám. 

Lze použít i bylinné koupele z levandule, eukalyptu nebo máty (eukalyptus ani mátu nepoužívejte u koček).

Mám pro vás i jeden babský recept:

Do 250 ml vroucí vody dejte 1–2 citrony a po vychlazení vetřete zvířeti do srsti nebo ho v ní vykoupejte. Firma SERGEANTS vyrábí antiparazitární obojky, pipety i spreje čistě na přírodní bázi (např.skořicový olej, mátový, geraniol,..).

Problematika homeopatického boje proti vnitřním parazitům je velmi dobře rozpracovaná na stránkách Světa homeopatie v článku paní Ilony Staňkové „Homeopatické odčervování“, který vám vřele doporučuji."

Vaše Lada Paulů


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
HOT-LINE:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu