Jizvy, jak si s nimi poradit?

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Problémy s jizvami nejsou specialitou humánní medicíny, ale můžou potrápit i veterináře. Je pravda, že z hlediska kosmetického nejsme pod takovým tlakem jako humánní lékaři. Při šití spíše řešíme, aby rána vydržela nároky, které na ní pacient klade.

Zvířata mají problém chápat, že se rána nesmí olizovat, okusovat, u ran na noze ohýbat (ty musejí být pod obvazem). Například kočky po kastraci rády skáčou po okně a riziko pokastrační kýly je jim ukradené. Většina pooperačních ran se hojí hezky a do budoucna se ztratí v srsti. Můj subjektivní názor je, že se zvířata obecně hojí lépe než lidé a nemají takovou tendenci dělat velké jizvy. Ale u velkých ran, zejména v okolí kloubů nebo šlach, je riziko velké jizvy větší (z důvodu dráždění rány při ohýbání). Taková jizva může zvířeti znepříjemňovat život.

Nejlepší samozřejmě je začít s jizvou "bojovat“ už během hojení. Takže se dostáváme k oblíbené Arnice montaně, u řezných ran (i operačních) ji skvěle doplňuje Staphysagria. Ta je velmi důležitá u kastrovaných zvířat, protože jim pomůže lépe zvládnout nejenom fyzické, ale i psychické změny s kastrací související. Ranám hojícím se bez zašití prospěje Calendula officinallis a rány zanícené nebo takové, u kterých je riziko cizího tělesa, ošetřete Siliceou.

Pokud přeci jen zůstane pozůstatek v podobě jizvy, tady je nejčastější výběr homeopatických léků:

  • Silicea je vhodná při akutním hojení i v pozdější fázi. Zejména, je–li přítomné cizí těleso nebo nevyzrálý zánět, díky kterému je i po zhojení místo aktivní (otoky, přihřívání, secernace). Stimuluje reabsorpci vaziva i zjizvené tkáně. Podávejte, pokud po léčbě vředu na rohovce zůstane bílá jizva na oku (je třeba dlouhodobého podávání).
  • Fluoricum acidum je lék hlavně na hlubší problémy, v podkoží a dále (např. absces v blízkosti kosti), dekubity. Jizvy jsou hypertofické a mohou svědit. Někdy je přítomný otok.
  • Graphites pro zhrubnuté, tvrdé a keloidní jizvy.
  • Causticum pro „stále živé“, bolestivé jizvy.
  • Calcarea fluorica zlepší kvalitu vazivové tkáně v kůži, je vhodná pro pacienty s volnějšími vazy.

Případ Rockyho

Rocky je americký klusák, devět let starý. Asi před 3 roky utrpěl úraz na vrchní straně holeně na levé pánevní končetině. Rána byla asi 25 cm dlouhá, rozšklebená a infikovaná. Zranění šlo skrz šířku kůže, podkoží v této oblasti moc není a natahovač prstu nebyl poškozený. Z toho důvodu se ošetřující kolega rozhodl pro hojení bez zašití, pod obvazem. Ačkoliv se rána hezky zahojila, zůstala po ní 20 cm dlouhá, 2 cm široká, hypertrofická jizva (hypertrofická znamená se zvýšeným množstvím vazivové tkáně). Rocky na nohu čas od času kulhal a holeň mu mírně natékala. Doporučila jsem majitelce jizvu lokálně ošetřovat domácí konopnou mastí, Graphites 9 C 1×/den a Fluoricum acidum 9 C 3×/týdně. Během dvou měsíců přestala noha přitékat, s tím přestalo i kulhání a šířka jizvy se zmenšila asi na 4 mm.


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
HOT-LINE:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu