Jak léčit poranění u zvířat?

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Čas od času se v ordinaci objeví kočka (pejsek méně často) se starou ránou. Je to dáno zejména tím, že psi mají majitelé více pod dohledem a rány řeší už od počátku. U koček je normální, že se ze svých výletů vrací i za několik dní. Zejména kocouři v době mrouskání chodí domů klidně po týdnu nepřítomnosti a často velmi dobití…

Čerstvou ránu je třeba vyčistit a podle velikosti zašít. Léčba se často doplňuje antibiotickou clonou. Starší rány se samozřejmě také vyčistí, ale většinou se nechávají hojit tzv. sekundárně (tj. nešijí se, ale mažou se maximálně nějakou mastičkou urychlující hojení). Hojení trvá déle, ale většinou se rána vyhojí.

V některých situacích dojde k tomu, že se rána neuzavře. V tom případě je potřeba uvést zvíře do narkózy, odříznout mrtvou tkáň a zašít. Tento postup je limitovaný částí těla, na které se rána nachází. Například na spodní části nohou je velmi málo kůže a ránu často zašít nelze.

Já si u těchto pacientů velmi ráda pomáhám homeopatií. Většinou kombinuji Arniku Montanu 15 nebo 30 CH, se Siliceou 15 CH a Calendulou 9 CH. Arniku pro její úžasný účinek při jakémkoliv traumatu, napomáhá hojení, má vliv na kapiláry, mírní pocit zhmoždění, je prostě skvělá:-). Siliceu dávám zejména pro její schopnost zbavovat tělo cizích těles, takže při podezření např. na třísku hluboko v ráně nemusím pacienta ještě traumatizovat tím, jak se mu v ráně vrtám, ale tělo předmět vyloučí samo. Dále zabraňuje tzv. hypergranulaci (známé zejména u koní, kdy „živé maso“ přerůstá přes okraj rány a ta se kvůli tomu nemůže zhojit). A jako bonus má vliv na vazivovou tkáň, takže zabraňuje vzniku velké jizvy. Calendula je česky měsíček lékařský, který je pro svůj hojivý účinek známý. Doporučuje se při hojení otevřených ran, nehojících se ložisek. Podporuje zdravou granulaci.

Stejnou kombinaci léků jsem použila u kocourka Jonatána. Jonatán je klasický venkovský kocour. Vzhledem k tomu, že je zrzavý mě docela překvapilo, že se nejmenuje Zikmund (jako většina zrzavých kocourů:-). Majitelé mu našli otevřenou ranku na spodní části hrudníku. Měla asi 2 cm na délku (skoro i na šířku), okraje byly okoralé a povrch byl potažený vrstvičkou zaschlého hnisu. Majitelé mě informovali, že minulý rok měl malou ranku po klíštěti na zádech, která se mu hojila asi dva měsíce. Ránu jsem vyčistila, pro klid vedení jsem dala depotní antibiotika a nasadila výše zmíněnou kombinaci. Když přišli za 3 dny na kontrolu, rána byla sice víc rozšklebená, ale mělčí. Na další kontrole byla rána prakticky uzavřená. Celé hojení netrvalo ani 14 dní, což časově odpovídá době hojení šité rány.

Tato směs je samozřejmě vhodná i pro rány čerstvé. Jsou-li přítomné stehy, vynechte Siliceu. Podle situace můžete léky měnit a kombinovat. Například u řezných ran (i chirurgické – operační) je vhodné použít Staphysagrii 9 CH. U bodných ran použijte Ledum palustre 9 CH. V přítomnosti hematomu (modřiny) použijte Phosphorus 15 CH.

Ne všichni naši pacienti s námi spolupracují (zejména kočky si neuvědomují, že jim chce člověk pomoci) a pravidelné čištění není vždy plně reálné, ale při podání homeopatik do vody urychlíte hojení a vyhnete se přímé konfrontaci.

O každou ránu je potřeba se starat a podáváním homeopatik se tomu nevyhnete. U některých ran (zejména bodných) je vhodná konzultace s odborníkem.


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
HOT-LINE:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu