Argentum nitricum pro koně?

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Kolektiv autorů: MVDr. Lada Paulů, MVDr. Věra Vlachová

Ráda bych se s vámi podělila o kazuistiku. Jedná se o kobylku kolegyně, paní doktorky Věrky Vlachové. Holky měly problém při práci a tak jsme pomocí homeopatie hledaly (a našly:) pomoc. Vyprávění je nejlepší z „první ruky“ a tak nám svůj příběh popsala paní doktorka osobně…

Zdroj: MVDr. Lada Paulů
„Před 2 lety jsem si koupila 12ti letou kobylku českého teplokrevníka s vidinou lehkého parkurového sportu. Jaké bylo překvapení, když vyšlo na povrch, že s kobylkou nebylo zacházeno zrovna v rukavičkách. Zvíře bylo nervózní, ve výběhu nechytitelné, nedůvěřivé, kopalo po všem, co se kolem mihlo. Čištění bylo doslova „boj“, o sedlání a uždění nemluvě. Pod sedlem byla kobylka v terénu bojácná a ve cvalu neudržitelná, na jízdárně neochotná, s tvrdou hubou. Zjistila jsem, že u původních majitelů zahrnoval trénink použití pevného šambonu v gymnastických řadách. Prvotní reakcí na postavený skok bylo zastavení, které se postupně změnilo v nezvladatelný úprk. Během léta se kobylka zklidnila natolik, že se s ní dalo celkem normálně pracovat, v terénu to samé, jen problém při skákání přetrvával. Na celou zimu dostala volno a na jaře jsme se potýkaly opět s potížemi při skákání. Kobylka se utrhávala na skok, nedala se vůbec ovládat, vyvedla ji z míry jakákoli neočekávaná situace (nákladní auto, igelitový pytlík,…) a nebylo možné ji uklidnit. Zkoušela jsem jí podávat hořčík jako minerální doplněk, ale efekt nebyl valný. Proto jsem se obrátila s prosbou o pomoc na paní doktorku MVDr. Ladu Paulů, která mi doporučila vyzkoušet užívání homeopatického léku Argentum nitricum ( 15 C). Přípravek jsem kobylce dávala jen těsně před skokovým tréninkem a nevěřila jsem vlastním očím. Nástup účinku byl rychlý, kobylka se nechala ochotně vodit mezi skoky, držela tempo a neutrhávala se na skok. Argentum jsem tedy podávala přibližně 4 týdny vždy před skokovým tréninkem, pak jsem postupně začala vysazovat. Kobylka chodí v tréninku pravidelným cvalem, nechá se uklidnit, nestresuje. Nyní ho už nepodávám – není potřeba. Díky homeopatii jsme se s kobylkou staly pravidelně startující dvojicí v parkurových závodech na Vysočině.“

Já bych pouze doplnila, proč právě Argentum nitricum. Tento lék, spolu s Gelsemiem, je velký pomocník při stresových situacích, jako jsou zkoušky, pohovory, ale i výstavy či „běžný“ trénink pro koně (nebo nakládání na vozík). Když to vezmu z pohledu lidského, jsou to lidé překotní, nesoustředění. U zkoušky skáčou z jednoho tématu k druhému, hodně, ale opravdu hodně mluví, mnohdy mají problém dokončit myšlenku. Mají spoustu strachů (uzavřené prostory, výšky, popeláři – to je problém spíše u zvířat:). Psi ve výcviku se můžou „přetrhnout“, aby splnili povel. Snaží se udělat co mají, ještě před tím, než povel dostali (např. v agility ztrácí body, protože skáčou přes všechno, co vidí). Obdobně jsou na tom koně. Nepostojí na jednom místě, stále někam přecházejí (případně prchají úplně pryč). Jsou schopni člověka převálcovat a utéct, oči navrch hlavy a výraz „ježišmarjá, já musim pryč, sežere mě to“ (například stolička, která tam den před tím nebyla). Typický pro tento lék je tzv. psychogenní průjem a chuť na sladké (jak jsou zrychlení, potřebují hodně energie).

Na fyzické úrovni se používá např. na onemocnění očí (hlavně u koťat) při ztluštělých, bolestivých víčkách s hojným, hnisavým výtokem, při vředech a zákalech rohovky. Stav se zhoršuje v teple a zlepšuje se zavřením očí. Další častou indikací jsou vyrážky až vředy na genitáliích a průjmy (zejména v souvislosti se stresem).


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
HOT-LINE:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu